Z Księgi Gości

18. lipca 1991 r.
W podzięce za niezapomniany pobyt w Rydlówce

Felek Scharf

1. października 1991 r.
Z wielkim uznaniem dla wysiłku zachowującego prawdziwą polską i krakowską tradycję

Józef Lassota, wicewojewoda krakowski

13.10.1991
Wir sind dankbar, daß Bochumer StudentInnen in diesem Haus weilen durften, daß sie am historischen Ort von kompetenter Seite ein Stück polnischer Geistesgeschichte kennenlernen durften, daß sie polnische Gastfreundschaft erfahren durften.
Wir hoffen, daß das Treffen polnischer und deutscher StudentInnen in diesem Haus einen Beitrag leisten wird zur polnisch-deutschen Verständnissen, die einmünden … in eine dauerhafte und friedvolle Nachbarschaft.

30.VI.1992
Wernyhora „Was verborgen war – sei offen! Und was fern war – sei jetzt nah!”
Aus dem Leben geboren, für die Ewigkeit geschrieben… Ich spiele „Wernyhora” in der 1. deutschen Aufführung in Salzburg. Regie: A. Wajda.

Peter Simonischek

27.VI.1993 r.
Byliśmy tutaj z całym gronem przyjaciół

Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak z żoną, Nyczowie, Fitowie, Ligęza …
 

29.6.1994
Welch bessere Möglichkeit, die Zusammenhänge in „Wesele” besser verstehen zu lernen, als hierher zu kommen! Bezaubernd!

Elsa Scheitl z Wiednia

8. października 1994 r.
W ramach sesji naukowej Międzynarodowego Centrum Kultury „Miast i kultura ludowa w dziejach Białorusi, Litwy, Polski i Ukrainy” znaleźliśmy w tym miejscu doskonałą ilustrację żywej tradycji, ilustrację do rozważanej przez nas problematyki. Jak dobrze, że takie żywe muzeum jeszcze istnieje. Życzymy mu wielkiego powodzenia

Jerzy Wyrozumski

12.06.1997
A million thanks for relaying the spirit of „Wesele” for me. You tell the story of the Rydel and Tetmajer families with such passion that it seems so tangible. I know that I will approach a reading of „Wesele” in an entirely different way now. Thank you for the most memorable experience in Poland thus far.

Lee Roby, Slavic graduate student, Indiana University-Bloomington, Indiana, USA
 

20.05.1997
Grupa studentów Instytutu Polonijnego UJ z serdecznym podziękowaniem za wspaniała lekcję o Polsce!

11.10.1997
Zafascynowani, urzeczeni opowieścią wychodzimy stąd z przekonaniem, że dostaliśmy piękny duchowy prezent. Od tej pory inaczej rozumiemy ten cytat – „A to Polska właśnie”.

Uczniowie i nauczycielki LXIII LO im. Lajosa Kossutha w Warszawie

12.10.1997
Z wdzięcznością za miły i ciekawy wieczór w tym niezwykłym miejscu.

Władysław Bartoszewski

05.12.1997
Bardzo serdecznie dziękujemy za to, iż dane nam było wysłuchać wspaniałego wykładu, żywym językiem, swadą i bez cienia zawodowej rutyny wygłoszonymi opowieściami udało się Pani zainteresować młodzież. Jaką jest to sztuką, docenić może tylko nauczyciel, któremu trudno dotrzeć do serc i umysłow młodzieży. Dziękuję.

Adam Herman, Żory, I LO im. K. Miarki

1998
W tym domu czułem oddech naszej narodowej historii, która kształtowała moje poczucie odpowiedzialności za odrobinę danego mi czasu. Dziękuję wraz z moją małżonką za dar spotkań Żywczaków podczas kolędowania w Rydlówce.

Barbara i Jerzy Widzykowie


11.09.1998
„Tak by się nam serce rwało do ogromnych wielkich rzeczy, a tu pospolitość bliska, a tu pospolitość skrzeczy…” Dziękujemy za chwilę oderwania od prozy życia i tak namacalne odczucie tamtych lat

Klasa 4e z 8 LO im St. Wyspiańskiego

16.10.1998
Ze słowami wielkiej wdzięczności za najpiękniejsze słowa o polskiej literaturze i historii – zachwyceni, zauroczeni i zawstydzeni wielkością słów

Bibliotekarze ze Śląska

2.10.1999
Widziałem te cuda po raz pierwszy, mimo żem stary krakowiak… Boże! Co to były za czasy tego „Wesela”, które ilekroć je czytam (a już chyba 4-ty raz) – to mnie biorą dreszcze. „A to Polska właśnie”, o której tak często teraz zapominamy.

Edward Schnayder

26.4. 2000
Dziękujemy bardzo za ciekawy wykład na temat aktualności politycznej „Wesela” St. Wyspiańskiego.

Uczniowie klasy 3a, XII LO w Krakowie

17.03.2001
Jestem wdzięczny Rodzinie Rydlów za utrzymanie w takim wspaniałym stanie tej naszej wielkiej narodowej pamiątki i za pasjonujące opowieści o tym, co dla każdego Polaka jest ważne.

Jerzy Buzek

30.03.2001
W stulecie wystawienia „Wesela” z ogromnym wzruszeniem wpisujemy się do księgi obok odrzwi, przy których stał znakomity artysta XX wieku…

Maria i Andrzej Rottermundowie

25.05. 2001
Z wielkim wzruszeniem wysłuchaliśmy pięknej opowieści p. Marii Rydlowej o naj-słynniejszym polskim weselu sprzed 100 laty. Jesteśmy wdzięczni za wspaniała kontynuację młodopolskiej tradycji i przekazywanie jej w tak znakomitej formie młodym pokoleniom Polaków, tradycji, którą powinien poznać każdy młody człowiek nie tylko z Ziemi Krakowskiej. Cieszy mnie, że Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zainicjowało opiekę nad tym niezwykłym miejscem i nadal udziela mu niezbędnego wsparcia.

Franciszek Midura, Przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami Zarządu Głównego PTTK

05.04.2002
Potrzebowały tego nasze dusze …Dziękujemy!

Studenci psychologii z Poznania

 


27.04.2002
Zwiedzałem w moim długim życiu wiele muzeów na świecie, ale po raz pierwszy zetknąłem się z tak genialną przewodniczką, jaką niewątpliwie jest Pani Maria Rydlowa. Życzę Pani dużo zdrowia - ! ?? ??? ?????? ??? czyli do 120! / ??? – amen!

Roman Kessler, adwokat z Ziemi Świętej

23.05.2003
Serdeczne dzięki za kolejny zastrzyk polskości i patriotyzmu, poparty głęboką wiedzą historyczną i znajomością realiów „wtedy i dziś” i wyjątkową celnością sądów.

Uczniowie i nauczyciele z X LO z Katowic im. J. I. Paderewskiego

14.06.2003
Dziękujemy za chwilę pełną wzruszeń i niezapomnianą lekcję małej i wielkiej historii.

Studenci z III roku etnologii zaocznej z UŚ-Cieszyn

10.07.2003
Serdecznie dziękujemy za możliwość bycia gośćmi na „Weselu”, za to, że wróciliśmy do dawnych czasów, dawnej epoki.

Nauczyciele kursu języka polskiego

10.08. 2003
Polska i polskość w sercach wilnian będzie trwała, między innymi dzięki takim spotkaniom!

Teresa Worobiej i Ilona Aleksaite z Wilna
 

10.30.2004
I enjoyed my visit to this historic site. The explanation provided by Mrs. Rydlowa has greatly enhanced my understanding of both Polish culture and what it means to be Polish. Bardzo dziękuję

Robert Fronckowiak, Executive Director, Polish Cultural Foundation, Buffalo, NY

09.2005
Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tak szczegółowe, opisowe i wymowne przedstawienie całej genezy dramatu Wyspiańskiego, ówczesnej historii miasta i klimatu epoki. Klasa humanistyczna docenia również aspekt wychowania patriotycznego i Pani przesłanie zabierze ze sobą na drogę dorosłego życia.

III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Olsztynie.

04.2006
Here is not very big but is full of great enthusiasm to create something new and coloured life to find identity of one nation

Behrooz Gharibpoor (Iran)

08.04.2006
Jesteśmy pod wrażeniem wspaniałej lekcji historii, literatury i sztuki. Wyjeżdżamy bogatsi!

Uczniowie pierwszej klasy humanistycznej 2 Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu

16.07.2007
Dziękujemy bardzo za to, że odczarowano tak pięknie czar „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

Zwiedzający Polacy z Rosji – Sankt Petersburg, Australia – Melbourne, Niemcy – Hanower, Ukraina – Charków, Białoruś – Grodno, Canada - Calgary

25.07.2007
Jesteśmy pod wrażeniem wiedzy i sposobu jej przekazania …

Słuchacze KTW Uniwersytetu Jagiellońskiego

30.4.2008
To miejsce magiczne, arcypolskie!!! A jeszcze tak cudownie przedstawione przez Panią Rydlową!!! Dziękujemy!

XVIII LO im. Jana Zamoyskiego z Warszawy

06.06.2008
Czujemy się tu jak u siebie w domu. Atmosfera jest fantastyczna – duchowa. Bardzo miło wspominamy wszystkie nasze spotkania w tym przemiłym domu …

Teresa Sobieska

06.06. 2008 r.
Dziękując za wzruszające spotkanie, życzę wszelkiego powodzenia w tej pasjonującej działalności

Waldemar Pawlak

02.09.2008
Bardzo lubimy corocznie przyjeżdżać do Rydlówki z maturzystami, nadzieją Polski i świata. Dziękujemy za piękne, przesycone głęboką wiarą w człowieka wykłady.

XVII LO im. A. Frycza-Modrzewskiego w Warszawie

01.10.2008
Za budzenie świadomości – w niemym zachwycie

XIV LO we Wrocławiu

10.11.2008
Żywe zetknięcie się z wielkością polskiej sztuki i polskiego dramatu, tak silnie określających nasza narodową tożsamość, przywołane tak pięknie i głęboko w ich duchowej naturze, pozostawiło w nas niezatarte i budujące wspomnienie.

Andrzej Nowak-Zempliński, prezes Stowarzyszenia „Domus Polonorum”

02.02.2009
Cóż za miejsce! Cóż za czary! Legenda wciąż żyje – niech żyje! Zachować choćby iskierkę z przeszłości i przenieść do naszych czasów – cóż za radość! I jaka piękna praca!

Cały zespół Klubu Regionalnego w Bogucicach na Ponidziu


23.05.2009
Ten dom jest soczewką polskiej kultury. Należy mu się osobna monografia – i w tym miejscu zanoszę błaganie o napisanie przynajmniej szkicu, który potomni będą rozwijać! Z wielką wdzięcznością za uchylenie tego wieka z kufra pamięci.

Anda Rottenberg

03.03.2012
Z wyrazami najgłębszego szacunku i w podzięce za to, co robi dla pamięci o dziele Stanisława Wyspiańskiego, Lucjana Rydla, za Jej oddanie dla kultury Młodej Polski, za zasługi dla edukacji narodowej. Raz jeszcze dziękuję z całego serca!

Andrzej Seweryn

24.10.2012
Czy my Węgrzy należymy do rodu chochołów? W każdym bądź razie Wesele przypomina nam poezję Eudre Ady’ego z początku XX wieku.

Csaba Gy. Kiss

24.10.2012
Herzlichen Dank! Es beeindruckt tief, dieses Haus, seine Geschichte, seinen Geist und die (nicht nur ehemaligen) Bewohnern wahrzunehmen, nachzuspüren, nachzudenken – und zu verstehen … Diese Geschichte geht tief!

Markus Meckel
 

Es ist ein festliches Gefühl, an einer der Geburtsstätte der polnischen Literatur stehen zu können und kompetente Worte hören zu können. Herzlichen Dank.

Andreas Masat (Budapest)

Cytaty i opinie

Jestem wdzięczny Rodzinie Rydlów za utrzymanie w takim wspaniałym stanie tej naszej wielkiej narodowej pamiątki i za pasjonujące opowieści o tym, co dla każdego Polaka jest ważne.

Jerzy Buzek

 

Z wielkim uznaniem dla wysiłku zachowującego prawdziwą polską i krakowską tradycję

 

Józef Lassota

W podzięce za niezapomniany pobyt w Rydlówce

 

Felek Scharf

 

Welch bessere Möglichkeit, die Zusammenhänge in „Wesele” besser verstehen zu lernen, als hierher zu kommen!

Elsa Scheitl

CZEPIEC
- Cóz tam, panie, w polityce?
- Chińcyki trzymają się mocno!?

 

ŻYD
No, tylko że my jesteśmy
tacy przyjaciele, co się nie lubią.

 

Jak dobrze, że takie żywe muzeum jeszcze istnieje...

 

Jerzy Wyrozumski

A million thanks for relaying the spirit of „Wesele” for me. […] Thank you for the most memorable experience in Poland thus far.


Lee Roby

 

Zafascynowani, urzeczeni opowieścią wychodzimy stąd z przekonaniem, że dostaliśmy piękny duchowy prezent.

Uczniowie i nauczycielki LXIII LO im. Lajosa Kossutha w Warszawie

 

Z wdzięcznością za miły i ciekawy wieczór w tym niezwykłym miejscu.

 

Władysław Bartoszewski

 

RACHEL
ach ta chata rozśpiewana,
ta roztańczona gromada,
zobaczy pan, proszę pana,
że się do poezji nada

 

POETA
w oczach naszych chłop urasta
do potęgi króla Piasta!
GOSPODARZ
Chłop potęgo jest i basta!

 

Bardzo serdecznie dziękujemy za to, iż dane nam było wysłuchać wspaniałego wykładu, żywym językiem, swadą i bez cienia zawodowej rutyny...

Adam Herman, Żory, I LO im. K. Miarki

 

Dziękujemy za chwilę oderwania od prozy życia i tak namacalne odczucie tamtych lat

 

Klasa 4e z 8 LO im St. Wyspiańskiego

 

Ze słowami wielkiej wdzięczności za najpiękniejsze słowa o polskiej literaturze i historii – zachwyceni, zauroczeni i zawstydzeni wielkością słów

Bibliotekarze ze Śląska

 

Potrzebowały tego nasze dusze … Dziękujemy!
 

 

Studenci psychologii z Poznania

 

CZEPIEC
Weź pan sobie żonę z prosta:
duzo szczęścia, małe kosta.

 

CHOCHOŁ
Co się w duszy komu gra,
co kto w swoich widzi snach:
czy to grzech, czy to śmiech,
czy to kapcan, czy to pan,
na Wesele przyjdzie w tan.

 

Dziękujemy za chwilę pełną wzruszeń i niezapomnianą lekcję małej i wielkiej historii.

 

Studenci z III roku etnologii zaocznej z UŚ-Cieszyn

 

Polska i polskość w sercach wilnian będzie trwała, między innymi dzięki takim spotkaniom!
 

Teresa Worobiej i Ilona Aleksaite z Wilna

 

To miejsce magiczne, arcypolskie!!! A jeszcze tak cudownie przedstawione przez Panią Rydlową!!! Dziękujemy!

XVIII LO im. Jana Zamoyskiego z Warszawy

 

Cóż za miejsce! Cóż za czary! Legenda wciąż żyje – niech żyje!

 

Cały zespół Klubu Regionalnego w Bogucicach na Ponidziu

 

STAŃCZYK
Naści: rządź!
Masz tu kaduceusz polski,
mąć nim wodę, mąć.

 

KUBA
Jak żyję, jeszczem takiego Polaka nie ujzoł –
GOSPODARZ
Bo żyjesz mało - jeszcze duża takich Polaków ostało, co są piękni.

 

Ten dom jest soczewką polskiej kultury. Należy mu się osobna monografia...

 

Anda Rottenberg

 

Es beeindruckt tief, dieses Haus, seine Geschichte, seinen Geist ...wahrzunehmen, nachzuspüren, nachzudenken – und zu verstehen

Markus Meckel

 

Es ist ein festliches Gefühl, an einer der Geburtsstätte der polnischen Literatur stehen zu können...

Andreas Masat (Budapest)

 

POETA
A tam puka?
PANNA MŁODA
I cóz za tako nauka? Serce!?
POETA
A to Polska właśnie

CZEPIEC
Panowie, jakeście som,
jeśli nie pójdziecie z nami,
to my na was – i z kosami!

 

CHOCHOŁ
Miałeś, chamie, złoty róg,
miałeś, chamie, czapkę z piór:
czapkę wicher niesie, róg huka po lesie,
ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur.

 

Wydarzenia

 

 

Godziny otwarcia

Nasi Partnerzy: czas dzieci zywa krakowlife dzieciaki w plecaki malopolska 
printFrom: http://rydlowka.com/z-ksiegi-gosci/
printFrom: http://rydlowka.com/z-ksiegi-gosci/
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp